title
banner_letni salaty_1245x915_SK_2.jpg
(0 z 1 hodnotenia)

Nalaďte sa na letnú šalátovú nôtu so syrovými tónmi

Šaláty sú neodmysliteľnou súčasťou zdravej letnej kuchyne. Sú rýchle na prípravu, bohaté na vitamíny a minerály a ponúkajú nekonečné množstvo kombinácií, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších stravníkov. Zeleninové šaláty sú skvelým spôsobom, ako do jedálneho lístka zaradiť viac vlákniny, ovocné šaláty vám zase dodajú potrebnú energiu. Keď do hlavnej roly obsadíte syr, vznikne pokrm, ktorý nielen výborne chutí, ale tiež zasýti.

Ak podávate šalát ako hlavné jedlo, nezabudnite na to, že by pre vás mal byť aj zdrojom kvalitných bielkovín. Doplňte zeleninu mäsom, vajcami, syrom alebo strukovinami. Vďaka syrom môžete povýšiť na hlavný pokrm aj ovocné šaláty, pretože tie sa s ovocím výborne dopĺňajú.

 

Párovanie syrov so zeleninou a ovocím

Šaláty sú vynikajúcim spôsobom, ako si užiť čerstvé sezónne suroviny a zároveň si pochutiť na lahodných syroch. Každý syr má ale svoje špecifické vlastnosti, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere vhodnej kombinácie, aby ste dosiahli chuťové maximum. Máme pre vás niekoľko tipov.

Plesňový syr modrého typu výborne doplní šaláty z rukoly, červenej repy alebo ružičkového kelu. Použite vlašské orechy kvôli chrumkavosti a sladké figy na vyváženie chuti. Výrazná chuť gorgonzoly si rozumie tiež s hruškami, jablkami alebo hroznom.

Chuťovo jemná mozzarella sluší paradajkám, bazalke a olivovému oleju v klasickom šaláte caprese s balzamikom. Nebojte sa ani sviežeho ovocného kombinovania s jahodami, broskyňami alebo melónom.

LUCINA MOZZARELLA 125g_400x400px.jpg

Krémová, jemne slaná Lučina chuťovo dotiahne čerstvé listové šaláty, ako je rukola alebo poľníček, dobre sa tiež kombinuje s cherry paradajkami, paprikami a uhorkami. Vynikajúca je tiež s hroznom alebo jemne nakrájanými kúskami jabĺk. Vychutnajte si neobvyklé párovanie kuracieho mäsa, jahôd, Lučiny a avokáda v šaláte zo špenátových listov.

 

Letný šalát s jahodami, Lučinou Šalátovou a kuracím mäsom

Salat_s_jahodami_Lucina_1245x915.jpg

 

TIP: Vyberte si tú pravú Lučinu do vášho letného šalátu. Lučina šalátová nakrájaná na kocky vám ušetrí prácu pri príprave gréckeho šalátu alebo obľúbeného paradajkového šalátu s cibuľkou. Lučina Svieža sa v zmesi zeleniny krásne rozplynie a dodá mu zamatovú chuť. Dolaďte ňou napríklad grilovanú cuketu a granátové jablko. Alebo siahnite po Lučine Kozej a pridajte ju do neobvyklej kombinácie rebarbory a špargle. Lučina & Skyr vám zase preukáže dobrú službu pri príprave cestovinových šalátov.

LUCINA SALATOVA NAT 150g_400x400px.jpg

Šalát s rebarborou, špargľou a Lučinou kozou

Lucina kozi_rebarbora_chrest_d_1245x915px (1).jpg

 

Údený syr so svojou charakteristickou dymovou chuťou dodá zaujímavý rozmer pečenej alebo grilovanej zelenine, ako sú papriky, cukety či červená cibuľa, ku ktorej môžete pridať na osvieženie zelené listy čerstvého šalátu. Údený syr je možné spojiť s kúskami sušených brusníc alebo jabĺk, s ktorými šalát získa sladkokyslý nádych. Zaujímavé je spojenie údeného syra, paradajok a jahôd.

Hermelín s jemnou a krémovou textúrou vynikne pri tepelnej úprave spolu s červenou repou, rukolou a vlašskými orechmi. Tento syr môžete vyskúšať tiež s figami alebo hruškami, ktoré jeho krémovú konzistenciu výborne dopĺňajú. Osvieženie vám prinesie vychladený šalát z fenikla a reďkoviek z Kráľa syrov, ktorý môžete podávať s pečivom ako letný obed.

 

Grilovaný Hermelín s rukolou a hroznom

1a_1245x915px.jpg

 

Do šalátov sa hodí aj tradičný slovenský syr bryndza. Či už je to klasika našich babičiek z hlávkového šalátu a slaniny, slovenská špecialita z reďkoviek a čerstvých špenátových lístkov alebo diétny gurmánsky šalát s morčacím mäsom a mrkvou.

Feta, slaný syr z ovčieho alebo kozieho mlieka, vyniká spolu s paradajkami, uhorkami, paprikou a olivami. Doplňte červenou cibuľou a čerstvými bylinkami, ako oreganom alebo bazalkou, a máte klasický grécky šalát. Feta ladí tiež s melónom a jahodami, ktoré svojou sladkosťou vyvažujú slanú chuť syra.

Halloumi je polotvrdý syr, ktorý je vďaka svojej vysokej teplotnej stabilite vhodný na grilovanie. Halloumi z grilu je perfektný s grilovanou cuketou, baklažánom a paprikou, ale tiež s koreňovou zeleninou a strukovinami. Prihoďte hrsť rukoly alebo špenátu a môžete podávať osviežujúci šalát. Halloumi možno podávať aj s grilovaným ovocím, napríklad s ananásom alebo mangom ako základ pre exotický šalát.

 

Na zálievke si dajte záležať

Neodmysliteľnou súčasťou zeleninových šalátov sú zálievky, ktoré ich chuťovo definujú. Môžete si pripraviť jednoduchý dresing iba zmiešaním olivového oleja, kvapky citrónovej šťavy, štipky soli a lyžičky medu alebo sa môžete so zálievkou pekne pohrať a doviesť ju k dokonalosti. Vždy ale odporúčame držať sa niekoľkých zásad, ktoré sú zárukou úspechu.

 

TIP: Nechajte sa prekvapiť zálievkou z bryndze, olivového oleja, citrónovej šťavy a medu alebo bryndzovo-jogurtovou zálievkou vhodnou aj k mäsovým šalátom.

 

Nátierka s pečenou paprikou, Liptov Bryndzou a tvarohom

paτtika.jpg

 

Na chutný a vyvážený dresing potrebujete 5 kľúčových ingrediencií:

Olej: Najlepšie sú za studena lisované oleje, ktoré obsahujú až 80 % podiel nenasýtených mastných kyselín, vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie cenné látky. Okrem olivového oleja vyskúšajte konopný olej alebo olej z plodov orecha kráľovského, ktoré vynikajú priaznivým pomerom omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Vyskúšajte tiež olej avokádový, sezamový, olej z lieskových orieškov alebo hroznových jadierok, pupalkový či mandľový olej.

Kyslá zložka: Použite citrónovú, limetkovú alebo pomarančovú šťavu či jablčný ocot. Menej obvyklý, ale zaujímavý je umeocot, vedľajší produkt pri výrobe japonských nakladaných sliviek umeboshi, ktorý dodá zálievke tiež slanosť. Šalátovou stálicou je balzamikový ocot, ktorý sa vyrába z hrozna a zreje v drevených sudoch. Kvalitný balzamikový ocot máva veľmi hustú konzistenciu.

Sladká zložka: Klasický repný cukor môžete nahradiť trstinovým cukrom, sirupom (agávový, javorový, datľový) alebo medom.

Slaná zložka: Namiesto soli je možné použiť tiež rôzne druhy sójových omáčok, ako tamari alebo shoyu, miso pastu zo sójových bôbov alebo umeocot.

Emulgujúca zložka: Medzi ingrediencie, ktoré všetky suroviny krásne prepoja, patria tradične horčica, surový žĺtok, med alebo miso pasta.

 

Grilovaná cuketa s granátovým jablkem a Lučinou

Lucina kostka_cukina_granat jablko_a_1245x915px (1).jpg

 

Pri príprave zálievky dodržujte správne poradie miešania ingrediencií. Najprv spojte ocot, soľ a sladidlo, potom pridajte pevné časti (napr. nasekanú šalotku či bylinky) a nakoniec zašľahajte olej, aby vznikla hladká emulzia. Dresing môžete ešte vylepšiť nasekanými čili papričkami, semienkami, orechovými maslami (tahini, mandľový krém, arašidové maslo), zázvorom, cesnakom a čerstvo mletým čiernym korením.

 

TIP: Zálievku na šalát si pripravte v pohári či fľaši s pevným uzáverom. Stačí doň naliať a vložiť všetky ingrediencie v správnom poradí a riadne pretrepať. Dresing vám v chladničke vydrží aj niekoľko dní. Zálievka v pohári je praktická aj na pikniky. Ak so sebou beriete šalát, dresing nalejte na zeleninu až na mieste. Zálievka sa vám po ceste nevyleje a šalát nezvädne.

 

Syrové zálievky pre bohatú krémovú chuť

Pustite sa do experimentovania a zakomponujte syr nielen do šalátu, ale aj do dresingu. Zálievky so syrom sú príjemne krémové a chuťovo bohaté. Ľahkú zálievku získate zmiešaním čerstvého syra (napr. ricotta alebo Lučina) s trochou olivového oleja, citrónovou šťavou, soľou a čiernym korením. Na záver ju môžete doladiť nasekanými bylinkami. Výraznejší dresing vznikne z modrého syra s jogurtom, medom a citrónovou šťavou. Táto zálievka sa výborne hodí tiež k ovocným šalátom alebo šalátom s orechmi. Máte v pláne šalát z rukoly či špenátu? Dotiahnite ho k dokonalosti krémovým dresingom s čerstvým kozím syrom s kyslou smotanou alebo bielym jogurtom, medom a bielym vínnym octom.

 

Vedeli ste, že… Termín „šalát“ pochádza z latinského slova pre soľ, čo je „sal“. V období starého Ríma sa totiž ako šaláty označovali pokrmy zo surovej osolenej zeleniny zaliate olivovým olejom a octovým dresingom. Francúzi ich neskôr nazvali „salade“ a toto slovo sa neskôr rozšírilo do mnohých ďalších jazykov.