Slastné dopoludnie, keď si môžete prispať a nikam sa neponáhľate. Na raňajky je už neskoro, na obed ešte skoro. Ideálna chvíľa na výdatný brunch, kombináciu raňajok a obeda. Je len na vás, či pôjdete s priateľmi do kaviarne, alebo si doprajete raňajky do postele.
V reštauráciách sa kríženec raňajok (breakfast) a obeda (lunch) podáva väčšinou od desiatej hodiny až do odpoludnia. Občas sa ale môžete stretnúť aj s odvážnejším poňatím neskorých raňajok po celý deň, čomu sa hovorí „brinner“, čo je spojenie slov breakfast a dinner (večera). V peknom počasí môžete brunch urobiť ako hostinu v tráve, s rodinou alebo priateľmi v záhrade či parku. Ak sa vám nechce prezliekať sa z pyžama, pripravte si opulentné neskoré raňajky doma.
V Česku sme zvyknutí na kombináciu párkov a vajec, či už ako volské oko alebo praženicu, pečiva so šunkou, syrom a džemami. Najmä deti zajasajú nad tanierom plným sladkých palaciniek.
Inšpirujte sa severoamerickým brunchom, pre ktorý sú typické najmä pancakes, teda lievance alebo palacinky. Podávajú sa naskladané na sebe, preliate maslom a javorovým sirupom, s pre nás netradične slanou prílohou v podobe vajec, slaniny alebo klobás. Obľúbené sú tie vafle, tak nasladko, ako aj naslano.
Angličania si doprajú tradičný brunch označovaný ako „full English breakfast“ tvorený vajcami, slaninou, klobáskami, fazuľou, paradajkami a hubami.
Vo Francúzsku nesmie na jesennom raňajkovom stole chýbať preslávené pečivo, croissanty a bagety, ďalej syry a údeniny, sladké i slané palacinky. Kráľovskou raňajkovou disciplínou sú vajcia Benedikt, stratené vajcia podávané s plátkom teplej šunky na rozpečenom muffine, to všetko preliate holandskou omáčkou.
V Bosne, Srbsku a Chorvátsku je populárny burek, pečivo plnené syrom, ku ktorému sa často podáva jogurt alebo jogurtový nápoj ayran. Syrový koláč je populárny tiež v Grécku. Pečie sa tam z lístkového cesta filo a plní sa špenátom, kôprom a syrom feta.
Trocha exotiky? Obľúbenými raňajkami v Severnej Afrike a v krajinách Blízkeho východu je shakshuka, vajcia v paradajkovej omáčke s paprikou a cesnakom.
Tip na zdravý brunch pochádza z Japonska. Dajte si misku ryže, polievku miso, kvasené sójové bôby natto a kvasenú zeleninu.
Na fit raňajky sa hodí tiež ovsená kaša, domáca granola, ovocie s jogurtom či cottage alebo chlieb s avokádom.
Každý deň nie je nedeľa. Vy si ale každý deň urobte čas na raňajky. Raňajky by mali predstavovať asi pätinu až tretinu denného príjmu energie a mali by obsahovať pestrú zmes vlákniny z ovocia a zeleniny, sacharidov z obilnín a bielkovín.
Zvláštny dôraz je potrebné klásť na bielkoviny, ktoré nájdeme najmä v jogurtoch, kvalitných syroch, vajciach, orechoch a semienkach. Vďaka jedálnemu lístku s vyrovnaným príjmom bielkovín budete mať stabilnejšiu hladinu cukru, udržíte si zdravú hmotnosť a budete celkovo zdravší a produktívnejší. Odporúča sa pritom kombinovať bielkoviny rastlinného a živočíšneho pôvodu, z ktorých sú živočíšne bielkoviny nutrične cennejšie, pretože obsahujú všetky potrebné esenciálne aminokyseliny v správnom pomere.
Denný odporúčaný príjem bielkovín sa pohybuje okolo 0,8 gramov na kilogram telesnej hmotnosti, čo je približne 50 až 75 g bielkovín denne podľa hmotnosti a životného štýlu. S 30 g porciou syra na raňajky, ktorá obsahuje až 10 g bielkovín, tak môžete pokryť až pätinu dennej odporúčanej dávky.
Nezabúdajme ani na komplexné sacharidy, ako je celozrnné pečivo či ovsené vločky, a zdravé tuky, najmä z rastlinných olejov. Naopak by sme sa mali vyhýbať spracovaným cereáliám a pečivu s vysokým obsahom pridaných cukrov a nižšou výživovou hodnotou, rovnako ako údeninám a salámam s nízkym podielom mäsa plných nasýtených tukov a soli.
TIP: Zaraďte do raňajkového menu Hravé korbáčiky a Hravé tyčinky s vysokým obsahom bielkovín (26 g/100 g).
Dlhé raňajky doplňte tiež lahodnými nápojmi. Skvelo sa hodia osviežujúce čerstvé džúsy a smoothie plné ovocia a zeleniny, ktoré dodajú energiu. Pre milovníkov pokojného rána je ideálnou voľbou jemne pražená káva, ktorá perfektne doplní sladké aj slané pokrmy. Doprajte si aj kvapku osviežujúceho šumivého vína, napríklad mimózu z čerstvého pomarančového džúsu a prosecca.
Vedeli ste, že… Prvé ranné hostiny údajne usporiadali anglickí lovci. Podľa iných zdrojov pochádza nedeľňajší brunch z praxe katolíkov, ktorí sa pred omšou postili a potom sa posadili k veľkému poludňajšiemu jedlu. Či to boli lovci, alebo katolíci, skutočnej obľuby sa brunch dočkal v 30. rokoch 20. storočia v Amerike. V tom čase sa hollywoodské hviezdy cestujúce vlakom naprieč kontinentom často zastavovali v Chicagu, kde si tento kulinársky zážitok vychutnávali v luxusných hoteloch.
Odoberajte náš newsletter.