Obdobie zemiakových šalátov je tu. Skúste to tento rok inak
Recept na najlepší vianočný zemiakový šalát? Samozrejme je to ten váš rodinný, časom preverený. Ale možno je tento rok na čase vyjsť zo zabehnutých koľají. Zemiakový šalát so syrom sa výborne hodí k rybe a chuťovo povýši obložené chlebíčky.
Vo väčšine domácností bude na vianočnom stole opäť klasika v podobe vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom. Viete, že táto kombinácia nemá veľmi dlhú tradíciu? Recept na vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom sa v kuchárskych knihách objavil až v dvadsiatych rokoch 20. storočia. A dnes také obľúbené štedrovečerné menu sa rozšírilo po celej krajine až v päťdesiatych rokoch, keď sa začali kaprov zavážať do obchodov vo veľkom.
Skúste tento rok niečo nové. A inšpirujte sa za hranicami. Napríklad viedenským variantom bez majonézy, so zálievkou z horúceho hovädzieho vývaru, octu a oleja. Priaznivci stredomorskej kuchyne ocenia zemiakový šalát so sušenými paradajkami, čiernymi olivami, syrom feta a rukolou. Pravda, k vyprážanému kaprovi sa veľmi nehodí, ale s inými druhmi rýb si bude dobre rozumieť.
Českému zemiakovému šalátu sa blíži švédsky potatissallad so zálievkou z kyslej smotany, domácej majonézy a dijónskej horčice. Okrem zemiakov doň nepatrí žiadna ďalšia zelenina, zato v ňom nájdete množstvo čerstvých byliniek, kôpor, petržlenovú vňať alebo pažítku.
Dávate prednosť grilovanej alebo pečenej rybe? Máme pre vás tip na dokonalú prílohu. Zemiakový šalát s Lučinou a kyslou smotanou alebo s Lučinou a bylinkami sú chuťovo jemné a ľahšie než tradičný šalát s majonézou.
Na niektorých vianočných tabuliach nesmú chýbať chlebíčky so zemiakovým šalátom. Priznajme si, že už je to trochu nuda. Pripravte si zemiakový šalát s Kráľom syrov a avokádom, navrstvite ho na biely sendvič alebo plátky celozrnného chleba a ozdobte čerstvou petržlenovou vňaťou. Uvidíte, že sa po chlebíčkoch len zapráši. Uspejete s nimi aj ako so silvestrovským pohostením.
10 tipov pre najlepšiu klasiku
- Vyberte správny typ zemiakov. Ideálne sú pevnejšie odrody zemiakov, ktoré sa nerozvaria, teda varný typ A. Najpopulárnejšie sú „Keřkovské rohlíčky“ alebo odroda Annabelle. Nepoužívajte prílohové zemiaky typu C, ktoré sa po uvarení rozpadajú.
- Zemiaky varte v šupke. Vďaka tomu budú mať výraznejšiu chuť a zostane v nich aj oveľa viac prospešných látok. Pred olúpaním ich nechajte vychladnúť. Lepšie sa potom krájajú na malé kocky.
- Vylepšite chuť zemiakov. Pre ešte výraznejšiu chuť pridajte do vody, v ktorej sa varia zemiaky, trochu soli, bobkový list alebo celý cesnak.
- Správne načasujte pridanie zálievky. Zemiaky nasiaknu viac chuti, keď sú ešte trochu teplé.
- Odľahčite majonézu. Pridajte k nej trochu bieleho jogurtu alebo kyslej smotany. Počítajte ale s tým, že živé baktérie v jogurte môžu urýchliť kvasenie, a je teda potrebné šalát rýchlejšie spotrebovať.
TIP: Pridajte k majonéze Lučinu smotanovú a váš zemiakový šalát bude krásne krémový!
- Nezabudnite na horčicu. Nahraďte plnotučnú horčicu lyžicou dijónskej a chuť šalátu bude zase o niečo výraznejšia.
- Použite čerstvú zeleninu. Bez hrášku a mrkvy sa tradičný šalát nezaobíde. Pre úsporu času môžete použiť sterilizovaný mix zeleniny do šalátu. Keď ale siahnete po čerstvej zelenine, dostane šalát úplne nový chuťový rozmer. Hrášok len krátko sparte, ostatnú zeleninu povarte vo vode ochutenej soľou, cukrom a octom.
- Nálev z uhoriek nevylievajte. Nakladané uhorky dodajú šalátu tú pravú chuťovú bodku. Trochu nálevu pridajte k majonéze. Perfektne ju doladí.
- Cibuľa na koniec. Cibuľu nakrájajte na malé kúsky, sparte ju vriacou vodou, prepláchnite studenou vodou a nechajte ju dobre odkvapkať. Surová cibuľa by začala rýchlo kvasiť a mohla by vám šalát pokaziť. Obyčajnú cibuľu môžete nahradiť červenou cibuľou, jarnou cibuľkou alebo chuťovo jemnejšou šalotkou.
- Nechajte šalát odpočinúť. Chute sa najlepšie spoja, keď necháte šalát niekoľko hodín odležať v chlade, ideálne cez noc.