Rovnako rozmanité ako tvary, druhy a veľkosti syrov sú aj spôsoby ich krájania a podávania. Poradíme vám, ako sa stať majstrami v servírovaní syrov, aby ste získali maximum chuťového i vizuálneho potešenia.
Syr môže mať na rôznych miestach odlišnú konzistenciu a chuť. Inak chutí uprostred, kde býva obvykle najjemnejší, inú chuť má pri krajoch. O tieto pestré vlastnosti syra nechceme prísť, preto je potrebné ho krájať tak, aby každý kúsok ponúkal možnosť ochutnať z každej jeho časti.
Milovníci syrov si nevystačia len s obyčajným nožom. Spravidla mávajú doma celú súpravu krájačov a rôzne tvarovaných nožov a podľa druhu syra vždy siahnu po vhodnom nástroji. Dôležité je správne načasovanie. Syrom nesvedčí, keď ich pred krájaním necháte odpočívať pri izbovej teplote. Pustite sa do toho, hneď keď ich vyberiete z chladničky, a pomôžte si tým, že čepeľ noža namočíte do teplej vody. S podávaním syra naopak aspoň dvadsať minút počkajte, aby sa dokonale rozvinula jeho chuť.
Nástroj je vhodný najmä na krájanie mäkkých syrov, ako sú napríklad syry s modrou plesňou, ktoré sa pri krájaní nožom lepia na čepeľ. Struna zakrojí veľmi presne a syr sa vám nerozpadne pod rukami.
Na mäkké syry, najmä na Hermelín, môžete použiť aj špeciálne tenké nože, ktoré zabraňujú prilepeniu syra. Tieto nože mávajú na konci čepele ostrú špičku, na ktorú môžete napichnúť ukrojený kúsok syra.
Pevné nože sú ideálne na krájanie prírodných polotvrdých syrov, ako je napríklad Pološtiepok.
Na krájanie najmä tvrdých syrov, ako je napr. parmezán, použite škrabku so širšou plochou, v ktorej je otvor s nožom. Ďalšou možnosťou je hoblík, ktorý sa spravidla skladá z oceľovej časti s plynulo nastaviteľným nožom na drevenej ploche.
Ostrým hrotom tohto špeciálneho nástroja ľahko odkrojíte aj ten najtvrdší archívny syr.
TIP: Na krájanie rôznych druhov syrov používajte vždy samostatný nôž, aby sa neprenášali chute, a v prípade syrov s ušľachtilou plesňou aj spóry, ktoré by skreslili typickú chuť jednotlivých druhov.
Tvrdé syry, ako je parmezán, nakrájajte na malé štvorcové kúsky veľkosti jedného hltu.
Tvrdé syry a tuhšie polotvrdé syry sa na lahôdkarskom pulte často ponúkajú v podobe hrubšieho klinu. Z neho je možné potom hoblíkom na syr odkrajovať jemné plátky.
Tvrdé syry a tuhšie polotvrdé syry, ktoré kúpite ako výsek z bochníka, krájajte na hrubšie prúžky, z ktorých sa potom odkroja kúsky veľkosti jedného hltu.
Malé štvorcové alebo guľaté mäkké syry typu Hermelín a ďalšie syry s plesňou na povrchu sa krájajú na kúsky v tvare trojuholníka, podobne ako torta. Tým zaistíte, že každý kúsok bude obsahovať rovnaké množstvo aromatickej chuti syrovej kôrky.
TIP: Veľké trojuholníky (väčšinou mäkkých syrov), napr. brie, ďalej naporciujte diagonálne na malé trojuholníkové kúsky. Koncový kus nakoniec rozrežte kolmo tak, aby každý kúsok obsahoval rovnaký podiel syrovej kôrky.
Zo syrovej rolky (väčšinou ide o mäkké syry), alebo z rolky z kozieho syra, najprv odkrojte plátky hrubé asi 2 cm. Tie potom opäť rozpoľte a nakrájajte na malé trojuholníčky tak, aby z jedného plátku vznikli rovnomerné trojuholníčky s rovnakým podielom kôrky a mäkkej syrovej hmoty uprostred.
Z úzkych, vysokých syrových klinov modrého syra odkrajujte plátky pozdĺž kratšieho okraja. Vzniknú tak rovnomerné malé trojuholníčky.
Správne poradie jednotlivých druhov sa netýka len servírovania vína. Aj syry by ste mali podávať podľa pravidiel. Aby jemné chute neprebili tie výraznejšie, odporúča sa začať ľahkými a krémovými syrmi. Potom môžu prísť na rad plesňové syry ako Hermelín, camembert alebo brie. Ďalej pokračujte zrelými syrmi, napríklad gruyere, a nakoniec servírujte najvýraznejšie syry s modrou plesňou.
Prečítajte si viac o párovaní vína so syrmi a usporiadajte pre priateľov dokonalý syrový večierok.
Odoberajte náš newsletter.