Čerstvé syry sa označujú dátumom minimálnej trvanlivosti. Odporúčame Lučinu kupovať s čo najdlhšou trvanlivosťou a po otvorení spotrebovať do 2 dní kvôli lepšej kvalite syra. Ak však máte doma v chladničke Lučinu po uplynutí trvanlivosti, ešte ju nevyhadzujte. Pri zachovaní podmienok skladovania ju môžete bez problémov konzumovať aj niekoľko dní po exspirácii.
Pri čerstvých syroch sa uvádzajú podmienky skladovania. V prípade Lučiny je to skladovanie pri teplote +2 °C až +8 °C. Správna teplota by mala byť nastavená tak v obchodoch, ako aj u vás doma v chladničke.
Na etikete je povinné uvádzať výživové údaje výrobku. Na obale nesmie chýbať hodnota minimálnej sušiny (%) a minimálneho tuku v sušine (%). Základný čerstvý syr má sušinu približne v rozmedzí 30 – 40 %, tuk v sušine minimálne 60 % a obsah tuku minimálne 20 %. Pri syre s týmito parametrami nie je nutné pridávať žiadne stabilizátory alebo iné chemické látky, aby mali dostatočnú konzistenciu.
Zloženie výrobku: základnými zložkami čerstvých syrov sú mlieko, smotana, mliečne kultúry a soľ. Ak je dodržaný správny postup a dostatočná hygiena pri výrobe, nie je potrebné používať ďalšie zložky nemliečneho pôvodu (pridané látky), ako sú konzervačné látky, regulátory kyslosti, stabilizátory/zahusťovadlá alebo taviace soli. Najčastejšie sa v čerstvých syroch používajú stabilizátory xantán, karobová guma, karubín alebo pektíny.
Meno alebo obchodný názov potravinárskeho podniku. Dobrovoľne tu môže byť uvedená aj informácia, či ide o výrobcu, predajcu, distribútora a pod.
Identifikačná značka je informáciou o schválenom podniku, v ktorom došlo k poslednej hygienicky podstatnej manipulácii s potravinou, nie informáciou o krajine pôvodu.
Symbol na manipuláciu s obalom.
Údaj o množstve sa pri čerstvých syroch uvádza v gramoch.
Typ materiálu obalu vyobrazený značkami s popisom PAP (papier), ALU (hliník), C/ALU (papier a hliník), PP (plast polypropylén), PS (plast polystyrén), PET (plast polyetyléntereftalát).